+90 532 305 46 76 Pazartesi - Cuma: 09.00 - 18.00
bakisganlevent73@gmail.com

Sindirim sisteminin en sık görülen kanseridir. Görülme sıklığı 50 yaşından sonra artar, en sık görüldüğü yaş 62-63 tür.

Her yıl dünyada 1 milyon insan yeni kolon kanseri tanısı almaktadır. Aslında %95 oranında engellenebilir bir hastalıktır. En sık görülen şikayet karın ağrısıdır. Makattan kanama ve tuvalet alışkanlığında değişiklik diğer sık görülen şikayetlerdir. Kanama kırmızı gözle görülebilir olduğu gibi gözle görülmeyen mikroskobik dediğimiz sinsi kanamalarda olabilir. Anemi neticesinde ilerleyen zamanlarda yorgunlukta şikayetler arasında olabilir. Tanı koymak için fizik muayeneden sonra kolonoskopi mutlaka gereklidir. Kolonoskopide şüpheli yerlerden biyopsi alınır ve polip görüldüğünde de polipler alınır. Biyopsi ve polipektomi piyesinin patolojik incelemesi ile de tanı konulur. Kolon kanseri %95 oranında poliplerden kaynaklanır. 50 yaştan sonra her 5 yılda bir kolonoskopi yapılması kişiyi kolon kanserinden korur. Bir polipten kanser gelişmesi için 7-15 yıl zaman geçmesi gerekiyor, polip görüldüğünde ve çıkartıldığında kolon kanserinden bu kişileri korumuş oluruz. Bu yüzden kolonoskopi çok önemlidir. Her kanserde olduğu gibi kolondaki kanserlerde evrelenir ve bu 4 evredir. Evre 1-2 erken tanı demektir ve öncelikle tedavi cerrahidir. Hastalıklı kısım çıkartılır ve geride kalan iki barsak ucu anastomız dediğimiz şekilde yeniden birleştirilir. Lenf nodları pozitif ise bu kişiler kemoterapi alır. Evre 3 de lokal ileri evre demektir ve ameliyat öncesi tümörü küçültmek için kemoterapi verilir. Radyoterapi de ilave edilebilir. Evre 4 her tümörde olduğu gibi uzak organ sıçraması demektir ve kür artık söz konusu değildir. Rectum yani barsağın son kısım tümörlerinde radyoterapi ve kemoterapi çok etkilidir ve ameliyat öncesi mutlaka uygulanır. Her kanserde olduğu gibi erken tanı çok önemlidir ve bununda yolu kolonoskopik taramadır.

Kolon kanseri belirtileri ;

Makattan gelen kanama ve dışkılama alışkanlıklarının değişmesi! Karın ağrısı! Karında kitle Kilo kaybı ÖNLEM; sağlıklı ve dengeli beslenmeye dikkat edin. Az yağlı, bol lifli( sebze, meyve, kepekli unla yapılmış yiyecekler) besinleri tercih edin. 40 yaş üstü 5 yılda bir kolonoskopi yaptırmayı ihmal etmeyin.

Kendi kendinizin bekçisi olun ! Önce kanserden korkmamayı öğrenmeliyiz. Korku doktora gitmeyi önler ve hastalığın iyileştirilmesini engeller. Hastalık belirtilerini yorumlamak yalnızca doktorların görevidir. Kanserin belirtilerini bilmek bu belirtilerin herhangi birini hissettiğimizde derhal doktora başvurmak şarttır. Hiç rahatsızlık duymasak da yılda bir kez mutlaka genel kontrolden geçmeliyiz. Kanserin iyileştirilebilir bir hastalık oluğunu unutmamalıyız. İyileşme oranı kanserin erken teşhisi ile doğru orantılıdır.

“Kanserden değil geç kalmaktan korkalım.”

Aşağıdaki belirtiler varsa dikkat edin:

  1. Rahim ve makattan gelen normal olmayan bir kanama veya akıntı
  2. Memede veya vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkan şişlik ve sertlikler
  3. İyileşmeyen yaralar
  4. Uzun süreli ses kısıklığı ve öksürük
  5. Yutkunma güçlüğü ve hazımsızlık
  6. Ben ve siğillerde meydana gelen büyüme, kanama, renk değişikliği, yara
  7. Büyük ve küçük abdest yapmakta ki değişiklikler.

Bu değişiklikler görüldüğünde bir hekime başvurmayı ihmal etmeyiniz

7/24 Destek Hattı Whatsapp Canlı Sohbet