+90 532 305 46 76 Pazartesi - Cuma: 09.00 - 18.00
bakisganlevent73@gmail.com

Hemoroid nedir ve evrelere göre tedavisi nasıl yapılır?

Hemoroidal hastalık en sık rastlanılan hastalıkların başında gelir. Toplumda görülme sıklığı %50 dir. Sevindirici tarafı hemoroidal atak olduğunda %80 i 48 saat içinde kendiliğinden geçer. Ancak geri kalan kısmında şikayetler geçmez veya tekrar eder ve doktora gitmeyi gerektirir.

En sık görülen şikayetler makatta kanama, kaşıntı ve ağrıdır. Kanama genellikle tuvaletle birlikte olan damla damla kanamadır ve tuvalet bittiğinde geçer. Bazen de çok şiddetli klozeti adeta kırmızıya boyayan kanamalarda olabilir.

Hastalık 4 evrede incelenir.

Evre 1 başlangıç aşaması olup makattan tuvalet esnasında sarkan küçük memeler şeklindedir.

Evre 2 de memeler daha büyüktür ve kendiliğinden tekrar içeri girer.

Evre 3 te memeler kendiliğinden içeri girmez, elle içeri itilmesi gerekir.

Evre 4 te ise memeler içeri hiçbir şekilde girmez ve çok ağrılı bir tabloya sebep olur. Evre 1 oturma banyosu ve ilaçlarla tedavi edilirken evre 2 de bunlara ilaveten müdahale gerekebilir. Evre 3 ve 4 mutlaka cerrahi müdahale gerektirir. Günümüzde teknolojinin de gelişmesiyle tedavi şekilleri de değişmiştir. Lazer çok sık olarak kullanılmaktadır. Evre 2 ve 3 te lazer çok iyi sonuçlar vermektedir. Evre 4 te ise lazer yeterli olmayabilir. Klasik cerrahi yöntem evre 2,3 ve 4 te uygun hasta seçimine göre düşünülebilir. Evre 4 te çok sarkmış ve ilerlemiş durumlarda longo yöntemi iyi bir seçenektir.

Bütün bunlara ilaveten skleroterapi denilen memeleri adeta kurutan hemoroid pakeleri içine enjeksiyon ve bant tedavisi de diğer seçeneklerdir. Bazen kombine tedavilerde yapmak gerekebilir, örneğin bir pakeye lazer bir pake klasik cerrahi yöntem gibi yada iki pakeye lazer bir tanesine bant gibi… Tedavi seçenekleri muayeneden sonra belirlenebilir. En önemli ve unutulmaması gereken unsurlardan biriside aynı bölgede birçok hastalık olabilir ve benzer şikayetlere sebep olup karışabilir. Bu yüzden mahrem bir bölge olup çekinmelerden kaçınıp mutlaka doktora gitmeyi ihmal etmeyin.

7/24 Destek Hattı Whatsapp Canlı Sohbet